Potrącenie zaliczki nie wymaga pisemnej zgody zatrudnionego
Jeśli pracownik otrzymał pieniądze z obowiązkiem rozliczenia się lub zwrotu, można mu je zabrać z pensji nawet bez jego aprobaty. Zasada ta nie dotyczy jednak wcześniejszej wypłaty na poczet przyszłego wynagrodzenia.
Z uposażenia za pracę w wysokości netto, a więc już po odliczeniu należności na rzecz ZUS i urzędu skarbowego, podlegają potrąceniu m.in. zaliczki pieniężne udzielone podwładnemu. Pod pojęciem prawa do potrącenia należy rozumieć uprawnienie pracodawcy do redukcji pensji pracownika w wysokości i wypadkach określonych w kodeksie pracy.
Ważne definicje
Zaliczka to z kolei wypłacone i pobrane przez zatrudnionego – z obowiązkiem rozliczenia się albo zwrotu (w określonym przez przełożonego terminie) środki pieniężne (także w formie bezgotówkowej) przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań służbowych (np. na zakup materiałów biurowych).
Natomiast nie jest zaliczką w rozumieniu art. 87 § 1 pkt 3 kodeksu pracy część wynagrodzenia wypłaconego na poczet przyszłej pensji przed terminem jej wymagalności, jeśli strony umowy o pracę nie umówiły się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta