Czy dopłaty do dojazdów do pracy są opodatkowane
Przepisy wskazują, że dla osób zatrudnionych dofinansowanie do przejazdów do firmy nie jest przychodem. Jednak wbrew ukształtowanej linii orzeczniczej, organy wydają w takich sprawach interpretacje niekorzystne dla podatników.
Pracodawca, który chce finansować, bądź dofinansowywać pracownikom dojazd do pracy musi rozważyć, czy takie świadczenie będzie przychodem po stronie pracownika. Podstawowe znaczenie w tej materii ma sposób organizacji dojazdów. Możliwe jest bowiem takie ich zorganizowanie, które nie spowoduje, że po stronie pracownika powstanie przychód.
Ustawodawca wyraźnie rozróżnia
Chociaż, co do zasady, świadczenie w postaci finansowanych dojazdów podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, to jednak, jeżeli opłata za dojazdy wnoszona jest ryczałtowo, a pracodawcy nie jest wiadome, którzy pracownicy z przejazdów rzeczywiście skorzystali, to brak jest podstaw do ustalenia po stronie pracownika przychodu z tego tytułu.
Stanowisko takie wynika z wyraźnego rozróżnienia przez ustawodawcę, w art. 11 ustawy o PIT, że przychodem jest wartość tych świadczeń w naturze (i innych nieodpłatnych świadczeń), które zostały przez podatnika otrzymane. Natomiast pieniądze i wartości pieniężne stanowią przychód także gdy zostały jedynie postawione do dyspozycji pracownika.
Wobec tego należy stwierdzić, że świadczenia w naturze, które zostały postawione do dyspozycji pracownika, ale z których faktycznie nie skorzystał, nie będą stanowiły po jego stronie przychodu (wyrok Naczelnego Sądu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta