Śmierć czyha poza ulem
Populacja pszczół na świecie drastycznie się zmniejsza. Największym winowajcą są rolnicze chemikalia
Zakaz stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów wprowadza Komisja Europejska na terenie krajów członkowskich Unii. Badania naukowe prowadzone niezależnie przez wiele zespołów dowiodły, że właśnie one najbardziej szkodzą pszczołom. Są to: imidaklopryd, klotianidyna i tiametoksam.
Komunikat wydany przez Stały Komitet UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt stwierdza, że zakazane pestycydy, szeroko stosowane w rolnictwie, zarówno w formie oprysków, jak i tzw. zaprawiania ziarna przed wysiewem, niszczą pszczoły i inne owady zapylające, prowadzą do ich bezpośredniej śmierci lub powolnej – uszkadzając układ nerwowy i immunologiczny.
Dwa alarmujące raporty w tej sprawie ogłosiły w styczniu 2013 roku niezależnie dwie instytucje: EFSA – European Food Safety Authority (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) oraz EEA – European Environment Agency (Europejska Agencja Środowiska).
Te administracyjne ostrzeżenia oparte są na badaniach naukowych. Ich wyniki publikują między innymi tak poważane pisma, jak „Science" i „Nature". Od kilku lat naukowcy informują opinię publiczną, że w Stanach Zjednoczonych co roku ginie jedna trzecia populacji pszczół, a w niektórych rejonach Chin pszczół nie ma już w ogóle, dlatego drzewa owocowe zapylane są tam ręcznie.
Wymowne liczby
Według...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta