Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Śmierć czyha poza ulem

04 maja 2013 | Nauka | Krzysztof Kowalski
źródło: 123rf.com

Populacja pszczół na świecie drastycznie się zmniejsza. Największym winowajcą są rolnicze chemikalia

Zakaz stosowania trzech pestycydów z grupy neonikotynoidów wprowadza Komisja Europejska na terenie krajów członkowskich Unii. Badania naukowe prowadzone niezależnie przez wiele zespołów dowiodły, że właśnie one najbardziej szkodzą  pszczołom. Są to: imidaklopryd, klotianidyna i tiametoksam.

Komunikat wydany przez Stały Komitet UE ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt stwierdza, że zakazane pestycydy, szeroko stosowane w rolnictwie, zarówno w formie oprysków, jak i tzw. zaprawiania ziarna przed wysiewem, niszczą pszczoły i inne owady zapylające, prowadzą do ich bezpośredniej śmierci lub powolnej – uszkadzając układ nerwowy i immunologiczny.

Dwa alarmujące raporty w tej sprawie ogłosiły w styczniu 2013 roku niezależnie dwie instytucje: EFSA – European Food Safety Authority (Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności) oraz EEA – European Environment Agency (Europejska Agencja Środowiska).

Te administracyjne ostrzeżenia oparte są na badaniach naukowych. Ich wyniki publikują między innymi tak poważane pisma, jak „Science" i „Nature". Od kilku lat naukowcy informują opinię publiczną, że w Stanach Zjednoczonych co roku ginie jedna trzecia populacji pszczół, a w niektórych rejonach Chin pszczół nie ma już w ogóle, dlatego drzewa owocowe zapylane są tam ręcznie.

Wymowne liczby

Według...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 9527

Zamów abonament