Wspólniku! Nie zapomnij o tajnych głosach
Wszelkie sprawy o charakterze osobowym należy poddawać pod niejawne głosowanie. Na przykład, jeżeli wybór wiceprezesa zarządu spółki był jawny, to jest on nieważny
Co do zasady głosowanie na zgromadzeniu wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbywa się jawnie. Natomiast przypadki jego obligatoryjnego utajnienia określa art. 247 § 2 k.s.h.
Obejmują one: sprawy osobowe, wybory oraz odwołanie członków organów spółki lub likwidatorów, a także pociągnięcie ich do odpowiedzialności, a ponadto, gdy z wnioskiem takim wystąpi choćby jeden z udziałowców obecnych lub reprezentowanych na zgromadzeniu.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 16 listopada 2006 r. (I ACa 562/06), jeżeli wybór przewodniczącego zgromadzenia odbył się w głosowaniu jawnym, to uchwała taka jest nieważna. W praktyce pewne wątpliwości interpretacyjne wywołuje pojęcie spraw osobowych. Wydaje się, że pod tym terminem należy rozumieć każdą sprawę, która dotyczy danej osoby bez względu na jej rodzaj.
Przykład 1.
Na nadzwyczajnym zgromadzeniu udziałowców X sp. z o.o. miała być podjęta uchwała ws. powołania wiceprezesa zarządu. W jej projekcie znalazł się zapis, w świetle którego głosowanie nad nią odbyłoby się w trybie jawnym.
Jeden ze wspólników stwierdził jednak, że oddawanie głosów nad taką uchwałą musi być tajne, bo tak stanowi art. 247 § 2 k.s.h., który ma bezwzględnie obowiązujący charakter.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta