Jak uniknąć pułapek w umowie
Zakres czynności pośrednictwa określa umowa. Przy jej zawieraniu należy uważać na kwestie, które mają znaczenie dla jej ważności, sporów na tle jej wykonania
Przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami regulują kwestię umów o pośrednictwo tylko częściowo. Przede wszystkim, aby była ona ważna, musi być w formie pisemnej. Ponadto pośrednictwo w obrocie nieruchomościami jest działalnością zawodową i może być prowadzone wyłącznie przez osoby posiadające licencję zawodową pośrednika w obrocie nieruchomościami albo przez podmioty, które zatrudniają takie osoby. Nie muszą to być koniecznie osoby prawne – mogą to być także spółki osobowe.
Co w kontrakcie musi się znaleźć
W umowie wskazuje się w szczególności pośrednika w obrocie nieruchomościami odpowiedzialnego zawodowo za jej wykonanie, numer jego licencji zawodowej oraz oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności pośrednictwa.
W praktyce umowy często zobowiązują pośrednika do utrzymywania ubezpieczenia przez cały czas ich trwania i to pod rygorem zapłaty kary umownej. Jeśli pośrednik zatrudnia inne osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta