Nie każda pomoc finansowa dla spółki jest tak samo opłacalna
Dofinansowanie firmy poprzez pożyczki udzielane przez udziałowca wydaje się jednym z korzystniejszych rozwiązań podatkowych dla obu stron, szczególnie w porównaniu z wnoszeniem dopłat
Kwestie związane z zawarciem umowy pożyczki są uregulowane przez przepisy kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi (ale także dla celów dowodowych, w przypadku postępowania przed organami podatkowymi) umowa pożyczki powinna być zawarta w formie pisemnej.
Co jest przychodem, a co kosztem
W myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT pożyczka nie jest przychodem dla spółki – pożyczkobiorcy, chyba że zobowiązania z tytułu pożyczki zostaną umorzone lub przedawnione. Wówczas staną się przychodem na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a tej ustawy.
Wydatki na spłatę pożyczek nie są dla spółki kosztem uzyskania przychodu (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy). Kosztem uzyskania przychodów będą jednak skapitalizowane odsetki od tych pożyczek. Nie są również kosztem uzyskania przychodu naliczone, lecz niezapłacone odsetki od pożyczek na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy. A zatem odsetki z tytułu pożyczek są kosztem uzyskania przychodu wtedy, gdy zostaną zapłacone. Nie dotyczy to odsetek skapitalizowanych, które stają się kosztem uzyskania przychodu w momencie kapitalizacji.
W przypadku pożyczkodawcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta