Urlop zaległy, a współczynnik aktualny
Naliczając ekwiwalent za niewykorzystany w poprzednich latach wypoczynek trzeba stosować bieżący wskaźnik i brać pod uwagę wymiar etatu, w jakim pracownik jest zatrudniony w dniu rozwiązania umowy
Z chwilą ustania stosunku pracy niewykorzystany przez podwładnego w naturze urlop wypoczynkowy przekształca się w uprawnienie do ekwiwalentu pieniężnego. Wypłaca się go w ostatnim dniu trwania umowy o pracę.
Moment, w którym omawiane świadczenie staje się należne, ma decydujące znaczenie w zakresie choćby tego, jakie składniki wejdą do jego podstawy i jaką zastosujemy wartość współczynnika ekwiwalentowego. Może to być szczególnie istotne w przypadku np. zmiany wymiaru etatu, na jaki pracuje osoba żegnająca się z firmą.
Najpierw podstawa
Reguły wyznaczania bazy obliczeniowej pieniężnego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nakazują uwzględnianie stałych i zmiennych elementów płacy pracowniczej, ale w różny sposób >patrz ta- belka.
Tak stanowi rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.; dalej rozporządzenie urlopowe). Ten akt prawny dodatkowo wskazuje m.in.:
- listę składników pomijanych przy wyliczaniu ekwiwalentu (§ 6),
- nakaz przeliczania podstawy ekwiwalentu w przypadku np. zmiany w wysokości pensji (§ 10),
- zasady uzupełniania tej. podstawy (§ 16),
- metodę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta