Zdarza się, że to nabywca musi rozliczyć transakcję
W przypadku dokonania dostawy towarów, dla której podatnikiem jest kupujący, sprzedawca powinien wystawić fakturę bez stawki i kwoty podatku oraz sumy wartości sprzedaży. Taki dokument musi także zawierać zapis „odwrotne obciążenie"
W Prawie i Praktyce z 15 maja (patrz str. D3) pisaliśmy o zasadach opodatkowania w przypadku sprzedaży złomów metali kolorowych oraz o zasadzie odwrotnego obciążenia, czyli o sytuacji, gdy podmiotem zobligowanym do rozliczenia transakcji jest odbiorca towarów lub usług. Tak było w przypadku nabycia złota i srebra, którego dotyczyło pytanie czytelnika. W niniejszym artykule zostaną opisane zasady dokumentowania takich transakcji i ujmowania ich w deklaracji.
Bez istotnych zmian
Podatnicy mają obowiązek wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy (art. 106 ust. 1 ustawy o VAT). Jednak zarówno sprzedawca, jak i nabywca złota oraz srebra rozliczanego na zasadzie odwrotnego obciążenia powinni pamiętać o szczególnym sposobie fakturowania.
Od 1 stycznia 2013 r. nastąpiła wprawdzie nowelizacja przepisów w zakresie fakturowania, to jednak z praktycznego punktu widzenia nie wprowadziła ona istotnych zmian (jeżeli chodzi o dokumentowanie transakcji, które rozliczane są przez nabywcę).
Konieczne elementy faktury
Sprzedawca zobowiązany jest do zastosowania art. 106 ust. 1a ustawy o VAT oraz zapisów
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta