Zabrany dodatek podwyższy zasiłek
Jeśli odebrany pracownikom składnik wynagrodzenia tak naprawdę nie zniknie, lecz zostanie doliczony do wynagrodzenia za pracę, to nie można go pomijać przy obliczaniu świadczenia chorobowego
Premie, nagrody i dodatki należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłków chorobowych, jeżeli – w myśl postanowień układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania czy przepisów o wynagrodzeniu – pracownik nie ma do nich prawa za okres pobierania tych świadczeń. W ten sposób zapobiega się dwukrotnej wypłacie tych samych składników – raz w postaci pełnej wysokości niezależnie od absencji chorobowej, a drugi raz – w formie świadczenia chorobowego.
Jednocześnie w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się komentowanych składników płacowych, jeżeli ich wypłaty zaprzestano (art. 41 ust. 3 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, dalej ustawa zasiłkowa). Oznacza to, że nawet jeżeli dotychczas składnik wynagrodzenia typu premia, nagroda czy dodatek był uwzględniany w podstawie (ponieważ był pomniejszany za okres choroby), to wypłacając zasiłek należny po jego odebraniu, trzeba go wyłączyć z podstawy wymiaru świadczenia.
Zasady tej nie stosuje się jednak w sytuacji, gdy składnik, którego wypłaty zaprzestano, wszedł w całości lub w części do innego elementu płacy. Wątpliwości praktyków budzi sytuacja, kiedy pracodawca, likwidując składnik płacowy, którego dotychczas nie uwzględniał w podstawie wymiaru zasiłku, wprowadza go w całości albo w części do innego składnika,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta