Uwagi do cięcia stawek interchange
Nie jest właściwe porównywanie obniżki opłat interchange i stawek roamingowych w telekomunikacji – zauważa była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Od pewnego czasu obserwujemy – zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i krajów członkowskich – działania zmierzające do obniżenia opłat związanych z korzystaniem z kart płatniczych (w tym tzw. opłat interchange, interchange fee – IF). W Polsce opłaty te należą do najwyższych wśród krajów europejskich. Przy okazji debaty na temat narzędzi redukcji stawek opłat pojawia się w mediach analogia z mechanizmem opłaty roamingowej – moim zdaniem, całkowicie nietrafna.
Ogólne problemy
U podstaw dyskusji o regulacji opłaty interchange w UE leży kilka ogólnych problemów: podejrzenie zmowy, brak wiedzy o mechanizmie stojącym za płatnościami kartowymi, istnienie alternatywy dla organizacji płatniczych w postaci innowacyjnych form płatności (konkurencja) i istnienie barier wejścia na rynek (prawnych lub ekonomicznych). Przyjmuje się zwykle, że muszą zostać spełnione określone warunki, aby regulacyjna interwencja w rynek była uzasadniona.
Podobne pytania stawialiśmy sobie, podejmując decyzję o regulacji rynku roamingu międzynarodowego w telefonii komórkowej. Zastosowane w tym przypadku rozwiązanie, w postaci rozporządzenia WE 531/2012 (DzU UE L 172/2012 z 30.06.2012 r.), regulujące zasady świadczenia usług roamingu jest często – błędnie – porównywane z ustawową regulacją interchange fees.
Intencją Komisji Europejskiej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta