W jaki sposób księgować leasing
Cechą charakterystyczną leasingu finansowego jest ujmowanie przedmiotu umowy w aktywach trwałych korzystającego. Drugostronnie należy go wykazać jako zobowiązanie finansowe
Na służbach finansowo-księgowych firm, które mają możliwość zakwalifikowania zawartej umowy leasingu jako leasing operacyjny, ciąży mniej obowiązków związanych z jej rozliczaniem i ewidencją.
Wystawiane przez finansującego faktury, dokumentujące poszczególne raty leasingowe, mogą być księgowane bezpośrednio w koszty. Jeżeli w leasing firma weźmie samochód osobowy, to musi jedynie zadbać o to, aby nie przekroczyć wynikającego z przepisów o VAT limitu podatku, jaki podatnik może w takiej sytuacji odliczyć. Takie rozwiązanie dla księgowania umów leasingowych mogą stosować – jako uproszczenie – te jednostki, których sprawozdania finansowe nie podlegają obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta.
Księgowanie leasingu finansowego przebiega na odmiennych zasadach. Leasingowany przedmiot trzeba wprowadzić do ksiąg korzystającego jako składnik jego majątku. Jego wartość drugostronnie jest w księgach wykazywana jako zobowiązanie finansowe. Zobowiązanie to będzie pomniejszać kapitałowa część rat leasingowych. Do kosztów natomiast korzystający będzie kwalifikował odsetkową część tych rat oraz odpisy amortyzacyjne. Prawidłowość zapisów w księgach jest zatem uzależniona od właściwego ustalenia wartości początkowej leasingowanego samochodu czy maszyny. Jak teorię zastosować w praktyce? Prześledźmy to na przykładzie.
Przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta