Jak legalnie wybudować w uzdrowisku zakład usługowy
Przedsiębiorca nie zrealizuje każdej inwestycji na terenie kurortu. Przepisy wprowadzają wiele ograniczeń, które dotyczą jego zabudowy
W Polsce jest obecnie 45 uzdrowisk i około 70 miejscowości o walorach potencjalnie uzdrowiskowych, które w przyszłości mogą uzyskać status uzdrowiska. Są one usytuowane w bardzo atrakcyjnych rejonach naszego kraju, w których chętnie Polacy wypoczywają.
Coraz częściej pojawiają się na ich terenie nowego typu inwestycje. Załatwienie formalności nie jest jednak proste. Przepisy stawiają wysokie wymagania inwestorom w miejscowościach wypoczynkowych.
Strefa to podstawa
Na terenie uzdrowiska albo na obszarze ochrony uzdrowiskowej przepisy wydzielają trzy rodzaje stref ochronnych: A, B i C. Mówi o tym art. 38 ustawy z 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. W każdej z tych stref obowiązują zakazy co do rodzaju inwestycji, jakie można na ich terenie zrealizować. Najbardziej rygorystyczne dotyczą strefy A, a najmniej C >patrz ramka.
Strefa A obejmuje obszar, na którym są zlokalizowane lub planowane zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego, a także inne obiekty służące lecznictwu uzdrowiskowemu lub obsłudze pacjenta czy turysty, w szczególności pensjonaty, restauracje lub kawiarnie. Dla tej strefy procentowy udział terenów zielonych wynosi nie mniej niż 65 proc. ogólnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta