Chmura jest przyjazna dla przedsiębiorców
Korzystanie z aplikacji w modelu zdalnym przez Internet jest nawet o 30–50 proc. tańsze niż ich samodzielny zakup i utrzymanie.
Popularna chmura (wł. chmura obliczeniowa lub cloud computing), o której coraz głośniej mówi się nie tylko w środowisku informatycznym, to nic innego jak możliwość korzystania z aplikacji przez Internet.
Tego typu usługa była znana już od wielu lat, jednak na przeszkodzie jej upowszechnieniu stała słaba infrastruktura teleinformatyczna, czyli zbyt słabe łącza internetowe. W ostatnich latach operatorzy telekomunikacyjni i kablowi szybko jednak nadrobili zaległości w tym obszarze i obecnie większość przedsiębiorstw, nawet małych, ma łącza o wystarczającej przepustowości.
Nadrabianie zaległości
Rynek usług w chmurze w Polsce od kilku już lat bardzo szybko rośnie. Jego wartość, według prognoz, ma w tym roku sięgnąć już 200 mln zł.
Szereg zalet przemawiających za korzystaniem z aplikacji w modelu zdalnym sprawia, że już 64 proc. małych i średnich przedsiębiorstw (według PMR) korzysta z oferty w modelu cloud computingu. W przypadku korporacji jest to 18 proc. Z dużym dystansem do chmury podchodzą z kolei mikroprzedsiębiorstwa (do 9 zatrudnionych). Z chmury korzysta tylko 12 proc. tego typu podmiotów.
Najczęściej są to klasyczne programy pocztowe, jak gmail.com. Dużym wzięciem cieszą się też programy do prowadzenia sklepów internetowych, fakturowania i wymiany dokumentów i aplikacje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta