Korzystający nie musi prowadzić kilometrówki
W celu zabezpieczenia własnych interesów podatnik powinien opisać w swojej polityce rachunkowości sposób rozliczania przedmiotu leasingu ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących opłaty wstępnej
Leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego, stosując zasady określone w art. 32 i 33 ustawy o rachunkowości (dalej: uor).
Jeżeli umowa leasingu nie przewiduje, że korzystający uzyska na moment zakończenia leasingu tytuł własności przedmiotu umowy (bez dodatkowej opłaty lub za opłatę końcową), to dany składnik aktywów wymaga w całości zamortyzowania przez okres leasingu lub przez okres ekonomicznej użyteczności, jeżeli byłby on krótszy.
Jeżeli umowa przewiduje, że po jej zakończeniu korzystający uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu (bez dodatkowej opłaty lub za opłatę końcową), to dany składnik aktywów amortyzuje się przez okres jego ekonomicznej użyteczności, zgodnie z zasadami amortyzacji (metoda, stawka), stosowanymi przez korzystającego do podobnych własnych składników aktywów.
Amortyzacja jest dla korzystającego kosztem działalności operacyjnej, wytworzenia, ogólnego zarządu, sprzedaży lub kosztem pozostałej działalności operacyjnej. Zależy to od celu użytkowania przedmiotu leasingu finansowego.
Bezsporne koszty ponoszone przez korzystającego w okre- sie leasingu zostały.
Jednorazowo czy w czasie
Nadal trwa spór, jak rozliczać opłatę wstępną: czy dokonywać jej rozliczenia w czasie przez okres trwania umowy leasingu, czy też ująć ją w kosztach uzyskania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta