Dlaczego nie zabiłem Angeli Merkel
Żyło nam się tak dobrze, że woleliśmy udawać, iż nie dostrzegamy symptomów poważnej choroby, jaka dotknęła Hiszpanię
Mówiąc pół żartem, pół serio, czyli tak jak pan w swojej nowej książce, negatywny bohater „Awantury o pieniądze albo życie" robi to, co ma dziś ochotę zrobić wielu ludzi z krajów południa Europy. Próbuje zabić Angelę Merkel. Pomyślał pan o takich skojarzeniach czytelników?
Eduardo Mendoza: Myślę, że naprawdę jest inaczej. Sądzę, że mimo wszystko Angela Merkel nie jest postrzegana jako przyczyna kryzysu. Wielu traktuje ją raczej jako pewien symbol obecnej sytuacji. Trochę jak lekarza, który aby pomóc choremu, stosuje bardzo nieprzyjemne metody. Każe nam łykać niesmaczne lekarstwa albo aplikuje bardzo ostrą dietę.
To nie jest pana pierwsza książka, gdzie pan dotyka polityki: ta tematyka bardzo pana interesuje.
Tak naprawdę interesuje mnie życie społeczne mojego kraju, a w tej chwili to właśnie są nasze najważniejsze problemy. Gospodarka i polityka – oto czym dziś żyją Hiszpanie. Przed kryzysem było zupełnie inaczej.
Nawet z pańskiej książki, która nie jest powieścią realistyczną, tylko groteską,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta