Twitter. Facebook. Amen
Polskich księży i biskupów coraz łatwiej spotkać w mediach społecznościowych.Twittuje też papież Franciszek.
Kiedy w listopadzie 2001 r. Jan Paweł II wysłał swojego pierwszego e-maila, mówiono o przełomie w komunikacji Watykanu ze światem. Prawdziwy wydarzył się nieco później. Oto w grudniu 2012 r. papież Benedykt XVI po raz pierwszy pojawił się na Twitterze. Jego następca – Franciszek – ma już ponad 5 mln obserwatorów.
Siłę oddziaływania mediów społecznościowych dostrzegł również Kościół w Polsce. Swoje konta na Twitterze, Facebooku czy też własne blogi w sieci ma coraz większa liczba księży – także hierarchów. Kościół dostrzegł, że ewangelizację można prowadzić na różne sposoby.
Internetowe majowe
Jeszcze kilka lat temu w maju – szczególnie na wsiach – można było zaobserwować charakterystyczny obrazek: grupka ludzi z książeczkami późnym popołudniem gromadziła się przy przydrożnym krzyżu lub kapliczce na nabożeństwie majowym. Widok to dziś bardzo rzadki. Nabożeństwa majowe przenoszą się za to do... globalnej sieci.
Od 1 maja duchowni aktywni na Twitterze każdego dnia „ćwierkają" kolejne wezwania Litanii do Najświętszej Maryi Panny. W akcję zaangażowanych jest ok. 50 kapłanów. Wśród nich arcybiskup Józef Michalik, przewodniczący episkopatu i jednocześnie metropolita przemyski (jego twitterowy profil śledzi już ok. 2,5 tys. osób) oraz rzecznik episkopatu ks. Józef...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta