Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

E-myto wpędza w depresję

25 maja 2013 | Prawo | Łukasz Kuligowski
Ministerstwo Transportu przekonuje,  że tylko 7 proc. wszystkich bramek rejestruje brak uiszczonych opłat za przejazd
autor zdjęcia: Beata Kitowska
źródło: Fotorzepa
Ministerstwo Transportu przekonuje, że tylko 7 proc. wszystkich bramek rejestruje brak uiszczonych opłat za przejazd

Groźba zapłaty wysokiej kary za nieopłacony przejazd po drogach mogła pchnąć kierowcę do samobójstwa.

Nieustanny lęk, stres i niepewność – to uczucia, jakie towarzyszą kierowcom, którzy wykonują transport drogowy. I nie chodzi tu o kryzys w branży przewozowej, ale o ryzyko astronomicznych kar za nieopłacony przejazd po drogach krajowych. Część  kierowców po otwarciu koperty od Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego z zawiadomieniem o wszczęciu postępowania administracyjnego zmierzającego do ukarania za nieopłacony przejazd popada w depresję. I niestety jeden z nich nie wytrzymał napięcia. Popełnił samobójstwo – twierdzą koledzy.

Zdesperowani kierowcy

– Groziło mu około 120 tys. zł do zapłaty. Nie wytrzymał tego. Załamał się i skończyło się to tragicznie – mówi Michał Weinerowski, znajomy kierowcy z Grudziądza, który odebrał sobie życie.

Rodzina zmarłego nie chce rozmawiać o tym, co się wydarzyło. Weinerowski tłumaczy, że jego najbliżsi są zrozpaczeni, i nie dziwi się, że nie chcą sprawy drążyć.

O tragedii w środowisku kierowców jest już głośno. A każda kolejna wiadomość o grożących karach wzbudza negatywne emocje.

Myśli samobójcze u kierowców nie dziwią prof. Brunona Hołysta, wybitnego kryminologa, któremu znane są podobne przypadki.

– W sytuacjach ekstremalnych o podłożu ekonomicznym może się zdarzyć, że człowiek nie wytrzyma presji i popełni samobójstwo – przyznaje profesor. Jego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9545

Wydanie: 9545

Zamów abonament