Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Syndrom gierkowski

25 maja 2013 | Publicystyka, Opinie | Paweł Śpiewak
Między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną jest spór, ale nie ma woli zniszczenia przeciwnika – twierdzi socjolog
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
Między Donaldem Tuskiem a Grzegorzem Schetyną jest spór, ale nie ma woli zniszczenia przeciwnika – twierdzi socjolog
autor zdjęcia: Jakub Ostałowski
źródło: Fotorzepa

Przedterminowe wybory nikomu się nie opłacają. PiS potrzebuje czasu, żeby powiększyć przewagę nad PO, lewica jest rozbita, a sama Platforma jest w takiej sytuacji, że wiadomo, iż przegra, tylko nie wiadomo, jak wysoko – podkreśla socjolog w rozmowie z Elizą Olczyk.

Rz: Czy ostatnie sondaże niekorzystne dla PO to chwilowe wahnięcie nastrojów, czy odzwierciedlenie narastającej niechęci do partii rządzącej?

Platforma słabnie i jest to trwały trend. Spadek poparcia dla tej partii obserwujemy nieprzerwanie od kilku miesięcy. PO traci sympatię swoich głównych wyborców – młodzieży i wielkomiejskiej klasy średniej. Ale ludzie, którzy nie chcą dziś głosować na PO, nie zamierzają przerzucić swoich głosów na PiS, więc odpowiednimi działaniami można ich jeszcze odzyskać.

Młodzi odchodzą pewnie dlatego, że mają coraz trudniejszy start, rośnie wśród nich bezrobocie, ale dlaczego wielkomiejska klasa średnia odwraca się od PO?

Młodzi odchodzą dlatego, że nie pamiętają rządów PiS. Wielkomiejscy wyborcy zaś są zawiedzeni marazmem rządu, jego wpadkami, niekonsekwencją, a przede wszystkim brakiem inicjatywy. W służbie zdrowia nic się nie zmieniło. W szkolnictwie pani Krystyna Szumilas nie jest w stanie podjąć decyzji, czy sześciolatki mają iść do szkół, a jeżeli tak, to kiedy. To drażni ludzi. Do tego dochodzi niejasna postawa Platformy wobec kwestii światopoglądowych: związków partnerskich, in vitro. A ludziom trudno utożsamiać się z partią, która nie wiadomo gdzie się lokuje. Ale najważniejszym powodem odpływu elektoratu jest syndrom gierkowski, czyli nadmierne rozbudzenie oczekiwań i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9545

Wydanie: 9545

Zamów abonament