Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są dopuszczalne wyjątki od zasad prowadzenia kontroli

31 maja 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Rogowiecki
Piotr Rogowiecki dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych
źródło: Rzeczpospolita
Piotr Rogowiecki dyrektor Biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych

Nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej inspekcji działalności przedsiębiorcy

Reguła ta oznacza, że przedsiębiorca, który podlega kontroli, nie musi się obawiać, że do czasu jej zakończenia rozpocznie się kolejna, prowadzona przez inny organ inspekcji. Ratio legis takiego rozwiązania jest bardzo proste. Już jedna kontrola jest uciążliwością z punktu widzenia prowadzenia firmy. Na przedsiębiorcy ciąży chociażby obowiązek delegowania pracownika do dyspozycji kontrolerów. Trzeba pamiętać też, że do prowadzenia kontroli działalności przedsiębiorcy uprawnionych jest ponad 50 organów (oczywiście liczba ta jest różna w zależności od rodzaju prowadzonej działalności). Trudno więc wyobrazić sobie sytuację, w której w jednej firmie w tym samym czasie kontrolę prowadzi kilka wyspecjalizowanych urzędów.

Przypomnę, że zasady kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy reguluje Rozdział 5 ustawy z 2 lipca 2004 roku o swobodzie działalności gospodarczej. Przepisy tej części ustawy konstytuują reguły sprawdzania zgodności z prawem czynności podejmowanych przez przedsiębiorcę w toku prowadzonej działalności gospodarczej.

Przykład

Przedsiębiorca prowadzi sklep spożywczy i zatrudnia w związku z tą działalnością 3 osoby. Jego działalność kontroluje właściwa dla niego stacja sanitarno- -epidemiologiczna. W tym samym czasie do drzwi firmy pukają przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy z zamiarem wszczęcia kontroli.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9549

Wydanie: 9549

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament