Można kwestionować decyzję zamawiającego
Gdy postępowanie o zamówienie publiczne narusza prawa uczestniczących w nim wykonawców, mogą oni złożyć odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej
W praktyce odwołania najczęściej dotyczą: treści ogłoszeń o zamówieniach (np. wygórowanych warunków udziału w postępowaniu), treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia (np. dyskryminującego opisu przedmiotu zamówienia), odrzucenia oferty lub wykluczenia z przetargu, a także niewłaściwej i niezgodnej z przyjętymi kryteriami oceny ofert.
Krok 1.
Ustal wartość kontraktu
O zakresie i możliwości odwołania zawsze w pierwszej kolejności rozstrzyga wartość przedmiotu zamówienia. Co do zasady możliwość odwołania została istotnie ograniczona przy zamówieniach, których wartość jest niższa niż progi unijne.
W przetargach poniżej tzw. progów unijnych (np. 130 tys. euro przy dostawach i usługach i 5 mln euro przy robotach budowlanych, gdy zamawiającym jest jednostka sektora finansów publicznych) można się odwołać tylko od kilku czynności zamawiającego. Takie odwołanie może dotyczyć:
- wyboru trybu negocjacji bez ogłoszenia, zamówienia z wolnej ręki lub zapytania o cenę;
- opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu (z orzecznictwa sądowego, które pozostaje w pełni aktualne, wynika, że również samych warunków);
- wykluczenia odwołującego z postępowania o udzielenie zamówienia;
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta