Jednolite ceny na cenzurowanym
Zmowy cenowe, czyli wspólne ustalanie wartości sprzedawanych w sklepach towarów, to jedno z najpoważniejszych naruszeń, jakiego mogą dopuścić się firmy w świetle przepisów prawa antymonopolowego. I nie ma znaczenia, czy mówimy o sprzedaży ekskluzywnej biżuterii, czy pietruszki na bazarze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów prowadzi obecnie blisko 30 postępowań dotyczących niedozwolonych porozumień. W ostatnim czasie urząd antymonopolowy wszczął trzy postępowania, które mają sprawdzić, czy importerzy zegarków zawarli niedozwolone porozumienia ze swoimi dystrybutorami.
Zabronione praktyki
Informacje świadczące o możliwości stosowania zabronionych praktyk uzyskano m.in. podczas kontroli z przeszukaniem w siedzibach przedsiębiorców. Pierwsze z postępowań dotyczy The Swatch Group (Polska), wyłącznego przedstawiciela takich marek, jak Swatch, Tissot, Certina, Longines czy Rado. Spółka współpracuje z ok. 200 niezależnymi sprzedawcami zegarków. UOKiK sprawdza obecnie, czy firma narzucała swoim partnerom handlowym minimalne ceny detaliczne odsprzedaży zegarków.
O ograniczanie konkurencji podejrzewane jest także Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Jubiler. Spółka jest wyłącznym dystrybutorem m.in. zegarków marki Tommy Hilfiger, Hugo Boss i Kenneth Cole. Z informacji posiadanych przez UOKiK wynika, że mogła ona ze swoimi kontrahentami zawrzeć porozumienie, w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta