Kto może podpisać kontrakt
Warto, by przedsiębiorca sprawdził, czy osoba podpisująca umowę w imieniu kontrahenta jest umocowana właściwie. To, że jest podpisana przez prezesa zarządu, nie musi oznaczać, iż spółka jest należycie reprezentowana
Załącznikiem do każdej umowy powinny być dokumenty, które potwierdzają uprawnienie osób podpisujących umowę do reprezentowania firmy. W ten sposób już na tym etapie strony mogą mieć pewność co do ważności umowy. Zaniechanie w tym zakresie często skutkuje poważnymi konsekwencjami, przekładającymi się zazwyczaj na wymierną szkodę.
Prawo do reprezentowania firmy jest ściśle związane z jej formą prawną. W spółkach kapitałowych: z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnej, organem uprawnionym do reprezentacji jest z reguły zarząd. W spółkach osobowych prawo do zaciągania zobowiązań mają z reguły wszyscy wspólnicy. Spółki prawa handlowego często powołują również prokurentów.
Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców, które obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca może też ustanowić pełnomocnika do dokonywania czynności danego rodzaju.
Osoby spoza rejestru
Nie zawsze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta