Cena za Internet to wyzwanie
Konsolidacja byłaby korzystna dla polskiej branży telekomunikacyjnej – ocenia szef globalnego pionu telekomunikacji, mediów i technologii w McKinsey & Company w rozmowie z Urszulą Zielińską.
Co czeka telekomy w Europie? Najgorsze za nimi, jak sądzi prezes France Telecom?
Jürgen Meffert: Największym europejskim graczom trudno będzie osiągnąć dalszy wzrost. W wielu krajach obserwujemy agresywnych operatorów, którzy wchodząc na rynek, mocno obniżają ceny. Są firmy, które pozycjonują się jako te, które mają sieć lepszej jakości, jak i takie, które przyciągają konsumentów atrakcyjnymi pakietami usług i marką. Jednak nie uciekniemy od faktu, że usługi telekomunikacyjne w coraz większym stopniu stają się commodity (towar niezróżnicowany, sprzedawany na szerokim rynku – red.). Tak się dzieje, gdy najważniejszym motywem decyzji dużego segmentu klientów o zakupie oferty jest cena, a operatorzy nie mają pomysłu, jak skutecznie różnicować oferty. Jeszcze 4–5 lat temu wartość niemieckiego rynku telekomunikacyjnego wynosiła 46 mld euro, dziś – 36 mld euro, a niektórzy przewidują, że jeszcze może się obniżyć. To paradoks, bo zapotrzebowanie na usługi, szczególnie transfer danych, rosło skokowo co roku. Niestety nie wszyscy operatorzy są w stanie na tym zarabiać i finansować konieczne inwestycje w sieci.
W optymistycznym scenariuszu operatorzy w Europie mają szanse na wzrost przychodów
Dlaczego tak się dzieje?
Klienci...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta