Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bonus dla pracownika, a podatek dla fiskusa

11 września 2013 | Prawo i praktyka | Marzena Krupa Tomasz Tylus
Marzena Krupa, asystent podatkowy w kancelarii J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo podatkowe
źródło: Rzeczpospolita
Marzena Krupa, asystent podatkowy w kancelarii J. Pustuł, M. Przywara Doradztwo podatkowe

Część firm motywuje podwładnych różnego rodzaju gratyfikacjami. Mogą to być np. ubezpieczenie na życie albo medyczne czy też możliwość udziału w różnych imprezach. Takie świadczenia mogą jednak zostać uznane za przychód osoby zatrudnionej

Istnieje obecnie, zwłaszcza wśród większych przedsiębiorców, tendencja do motywowania obecnych oraz przyciągania przyszłych pracowników różnego rodzaju dodatkami do wynagrodzenia (często zamiast „pieniężnego" zwiększenia pensji). Do takich bonusów można zaliczyć np. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie OC, ubezpieczenie medyczne, czy też możliwość udziału w różnego rodzaju firmowych imprezach.

Beneficjent musi zapłacić

Jeżeli chodzi o profity związane z „niemedycznymi" ubezpieczeniami, to co do zasady organy podatkowe oraz sądy prezentują dla pracowników niekorzystne stanowisko i są zgodne, że nawet jeśli ubezpieczony nie jest wskazany z imienia i z nazwiska, to uzyskuje przychód. Tytułem przykładu można tu wskazać na wyrok WSA w Gdańsku z 24 października 2012 r. (I SA/Gd 910/12).

Analiza orzecznictwa sądowo-administracyjnego i interpretacji podatkowych prowadzi do wniosku, że tak jak i w przypadku „zwykłych" ubezpieczeń opłacanych przez pracodawców, tak i w przypadku ubezpieczeń (tzw. abonamentów) medycznych pracownicy uzyskują nieodpłatny przychód, z którego muszą się rozliczyć z urzędem skarbowym. Nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu jest już bowiem sama możliwość skorzystania z usług medycznych. Sprawa ta została przesądzona uchwałą pełnej Izby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9636

Wydanie: 9636

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament