Państwo może wesprzeć firmę
Podstawę udzielenia przedsiębiorcy pomocy publicznej stanowić może akt prawa powszechnie obowiązującego lub decyzja administracyjna oraz umowa cywilnoprawna zawarta z beneficjentem, np. umowa gwarancji lub pożyczki
Ze względu na swój ekonomiczny kontekst, pojęcie pomocy publicznej z trudem daje się ująć w kategoriach wyłącznie prawnych, chociaż jego stosowanie łączy się z wymiernymi ryzykami prawnymi dla przedsiębiorców.
Co więcej, zakres tego pojęcia bywa dość płynny, w ślad za aktualną praktyką Komisji i orzecznictwem sądów unijnych, jak również w zależności od sytuacji występującej w poszczególnych sektorach gospodarki i obszarach działalności.
Trudny obszar
Pomoc publiczna pozostaje nadal jednym z mniej znanych w praktyce obszarów prawa unijnego, choć trudno przecenić jej wpływ na kluczowe gałęzie gospodarki, transakcje handlowe oraz funkcjonowanie poszczególnych przedsiębiorców, zarówno tych o znaczeniu globalnym, jak i należących do sektora MSP.
Prawo pomocy publicznej kształtuje aktywność w obszarach o żywotnym znaczeniu dla rozwoju państw członkowskich oraz codziennego życia ich obywateli, takich jak energetyka, transport, telekomunikacja, badania, rozwój i innowacje, ochrona zdrowia, kultura, usługi komunalne i finansowe.
Liczba i szczegółowość aktów unijnych regulujących udzielanie pomocy stale rośnie, zaś polityka pomocy publicznej stała się jednym z głównych stosowanych przez Komisję Europejską narzędzi oddziaływania na gospodarkę państw członkowskich. Warto zatem
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta