Ryzyko złej daty czy kwestia budżetu
Zgodnie z intencją rządu stopniowe przenoszenie kapitału z OFE do ZUS w ciągu 10 lat przed emeryturą ma służyć ograniczeniu wahań jednostek funduszy.
W dyskusjach o OFE od dawna pojawiają się dwa ważne tematy, które dotychczas nie zostały uwzględnione w regulacjach systemu – wprowadzenie tzw. wielofunduszowości i ustalenie trwałych zasad wypłat emerytur kapitałowych. Przesunięcie kapitału do ZUS pozwoliłoby zdaniem rządu upiec dwie pieczenie na jednym ogniu – tworzenie tych regulacji nie byłoby potrzebne, a sytuacja emerytów uległaby poprawie. Czy tak jest naprawdę?
W systemie emerytalnym o zdefiniowanej składce ryzyko wahań wartości środków zgromadzonych na kontach emerytalnych, czy to w I, czy w II filarze wpływa na przyszłe świadczenia, czyli spada na ubezpieczonych. Między 1999 a 2012 rokiem zmienność stóp zwrotu w OFE była większa niż tempo waloryzacji w I filarze oraz większa niż hipotetyczne jej tempo na wprowadzonym w 2011 r. subkoncie. Szczególnie duże wahania wystąpiły w ostatnich 5 latach. OFE odnotowały wtedy jedyne dotychczas lata ujemnego zwrotu (2008 i 2011 r.), ale także niemal najwyższego (2012).
Waloryzacja w ZUS była dużo bardziej stabilna, ale z reguły niższa niż...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta