Budynki przedsiębiorcy nie zawsze z najwyższą stawką
Sam fakt posiadania nieruchomości przez podatnika prowadzącego działalność gospodarczą nie oznacza, że powinna od niej zostać naliczona większa danina. Tak wprawdzie twierdzi fiskus, ale sądy coraz częściej mają inne zdanie
Ustawa z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nakłada na radę gminy obowiązek uchwalenia stawek podatku od nieruchomości, określając ich maksymalną wysokość. Wysokość stawek podatku od gruntów i budynków lub ich części uzależniona jest od ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania. Stawki najwyższe przewidziane są dla gruntów oraz budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Znaczne różnice
Różnica pomiędzy wysokością stawek podatku od nieruchomości, które są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a wysokością stawek przewidzianych dla nieruchomości pozostałych jest znacząca. Za budynek lub jego część związaną z działalnością gospodarczą przedsiębiorca zapłaci prawie 3 razy więcej podatku niż za nieruchomość zakwalifikowaną do kategorii „pozostałe". W przypadku gruntów – 2 razy więcej.
Co decyduje o obciążeniu
Kluczem do określenia właściwej stawki podatku od nieruchomości jest stwierdzenie, czy dany grunt lub budynek jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wskazówka w tym zakresie zawarta jest w regulacjach ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Prawodawca zdefiniował w jej art. 1a ust. 1 pkt 3, że budynki i grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to takie, które są w posiadaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta