Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wspólnikowi można odebrać prawo do zarządzania spółką

11 września 2013 | Prawo i praktyka | Anna Borysewicz

Każdy uczestnik spółki jawnej ma prawo i równocześnie obowiązek prowadzenia jej spraw

Uprawnienie to może zostać odebrane uczestnikowi spółki albo przez sąd i to tylko z ważnych powodów, albo też poprzez podjęcie przez pozostałych wspólników uchwały o zmianie umowy spółki, jeżeli kontrakt stanowi, że w świetle art. 9 kodeksu spółek handlowych modyfikacja jej treści nie wymaga jednogłośności.

Opisane sytuacje dotyczą zatem wyłącznie tych przypadków, w których wspólnik nie wyraża zgody na dobrowolne pozbawienie go opisanego prawa bądź to jeszcze na etapie sporządzania umowy spółki albo w późniejszej uchwale.

Jakie ważne powody

Rangę przyczyn, które skłoniły spółkę do wystąpienia z pozwem o odebranie jednemu z jej uczestników prawa prowadzenia spraw podmiotu, ocenia sąd gospodarczy (bo jest to sprawa ze stosunku spółki) właściwy dla siedziby spółki. Następuje to z uwzględnieniem całokształtu okoliczności konkretnej sprawy. Kodeks spółek handlowych nie zawiera katalogu owych ważnych powodów.

Żadnych wskazówek w tej kwestii nie dostarcza również orzecznictwo sądowe. Mogą być one jednak określone w umowie spółki (ale nie są one wiążące dla sądu) i dotyczyć wszelkich zachowań, niekoniecznie zawinionych przez wspólników. Wydaje się, że można do nich zaliczyć m.in.: prowadzenie przez uczestnika działalności...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9636

Wydanie: 9636

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament