Staż jubileuszowy bez dyskryminacji
ŚWIADCZENIA | Nagroda jubileuszowa, wbrew nazwie, ma charakter roszczeniowej premii. Określając zasady nabywania prawa do niej, pracodawcy nie mają pełnej swobody. Muszą się też trzymać zasady równego traktowania w zatrudnieniu.
Nagroda jubileuszowa nie jest świadczeniem powszechnym. Stanowi szczególny przywilej płacowy i przysługuje tylko tym pracownikom, którym to uprawnienie przyznano w przepisach branżowych lub wewnątrzzakładowych. Może więc wynikać z przepisów szczególnych dotyczących poszczególnych grup zawodowych – np. urzędników państwowych czy pracowników samorządowych, albo z zapisów w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania, a nawet w umowie o pracę. Zasadniczo więc strony układu zbiorowego pracy mają całkowitą swobodę w odniesieniu do decyzji, czy wprowadzić do niego postanowienia przyznające prawo do nagród jubileuszowych. Podkreślił to również Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 14 kwietnia 2010 r. (III PK 61/09).
Według reguł
Wbrew nazwie nagroda jubileuszowa jest świadczeniem o charakterze wynagrodzeniowym oraz roszczeniowym. W istocie więc ma ona charakter należnej pracownikowi premii, a nie nagrody. Potwierdzał to Sąd Najwyższy m.in. w wyroku z dnia 14 maja 2012 r. (I PK 174/11).
Kształtując zasady nabywania prawa do nagrody jubileuszowej w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta