Stroną kontraktu musi być właściwy podmiot
Z WOKANDY. Jeśli z umowy najmu pomieszczeń szkolnych nie wynika, że właścicielem nieruchomości jest gmina i to ona jest jej stroną, to najemcy nie można uznać za podatnika.
Tak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 10 września 2013 r. (I SA/Rz 444/13).
Stan faktyczny
Na początku września 2007 r. podatnik zawarł umowę najmu ze szkołą podstawową, reprezentowaną przez jej dyrektora. Chodziło o nieco ponad 20 m.kw. w budynku szkoły wynajęte na cele prowadzenia sklepiku szkolnego. Fiskus uznał, że najemca stał się posiadaczem nieruchomości będącej własnością jednostki samorządu terytorialnego (dalej: j.s.t.) i w konsekwencji stał się podatnikiem podatku od nieruchomości.
Choć w sumie chodziło tylko o 311 zł, mężczyzna płacić nie chciał. Wskazując na orzecznictwo Sądu Najwyższego podkreślał, że najemcy nie można obarczać obowiązkami związanymi z opłatą podatków. Zwłaszcza, że z umowy najmu nie wynikały żadne obowiązki dotyczące składania deklaracji podatkowych czy też zapłaty jakiegokolwiek podatku.
Samorządowe kolegium odwoławcze nie uwzględniło jego odwołania. Zgodziło się, że na podstawie umów najmu sklepikarz stał się posiadaczem nieruchomości, będącej własnością j.s.t., a tym samym podatnikiem podatku od nieruchomości. Z mocy prawa ciążył na nim obowiązek zgłoszenia lokalu do opodatkowania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta