Etat w Łodzi, proces w Kielcach
PROCEDURA | Do rozstrzygania sporów wynikających ze stosunku pracy jego strony mogą wybrać dowolny sąd. Spraw tych nie musi prowadzić sąd odpowiedni z punktu widzenia przepisów o właściwości przemiennej.
Strony mogą umówić się na piśmie, że wszelkie spory wynikłe lub mogące wyniknąć z łączącego je stosunku prawnego, będą podlegać właściwości innego sądu niż ten, który jest właściwy miejscowo zgodnie z przepisami dotyczącymi właściwości przemiennej (art. 461 § 1 kodeksu postępowania cywilnego). Mają prawo wskazać zarówno dowolny sąd, jak również wybrać jeden z tych właściwych według przepisów dotyczących właściwości przemiennej. Wybrany sąd jest właściwy dla wszelkich sporów, które wynikną ze stosunku prawnego łączącego strony.
Uwaga! Wybór może dotyczyć wyłącznie sądu I instancji i jedynie właściwości miejscowej sądu. Strony nie mogą w ten sposób zmienić właściwości wyłącznej określonej w przepisach o właściwości przemiennej.
Na gruncie zatrudnienia
Jak wynika z art. 461 § 1 k.p.c., sądem właściwym w sprawach z zakresu prawa pracy jest sąd:
- właściwości ogólnej pozwanego – tj. w przypadku pracodawcy sąd miejsca jego siedziby, bądź
- w którego okręgu praca jest, była lub miała być wykonywana, bądź też ten, w którego okręgu znajduje się zakład pracy.
Przedstawiciele doktryny są jednak zgodni co do tego, że pracodawca i pracownik mogą na mocy stosownej umowy w dowolny sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta