Powód zwolnienia musi być konkretny
ORZECZENIE. Zbyt ogólne wskazanie przez pracodawcę przyczyny „dyscyplinarki" w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy uznaje się za naruszenie wymogów formalnych. Sąd nie zbada wówczas merytorycznie okoliczności stanowiących podstawę decyzji o zwolnieniu pracownika.
Tak uznał Sąd Okręgowy we Wrocławiu w wyroku z 8 sierpnia 2013 r. (VII Pa 61/13).
Pracodawca złożył pracownikowi oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy). Jako powód decyzji wskazał ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych poprzez przywłaszczenie pobieranych przez pracownika zaliczek. Nie podał jednak, jakiego dotyczyło to okresu i jakich kwot. Wskazane jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę zaliczki zostały sprecyzowane – jak twierdził pracodawca – w chwili składania oświadczenia o rozwiązaniu umowy w zestawieniu stanowiącym załącznik do pisma pracodawcy. Takie zestawienie nie zostało jednak nigdy dołączone do oświadczenia złożonego podwładnemu.
Pracownik nie zgodził się zarówno z samą przyczyną, jak też formą złożonego pisma w sprawie dyscyplinarki. Odwołał się od niego, żądając zasadzenia od pracodawcy odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Wystąpienie z roszczeniami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta