Nowa powierzchnia placu to nie zawsze ulepszenie środka trwałego
PIT. Wykonując remont, można zastosować technologie, które nie były dostępne lub powszechnie stosowane w momencie powstania budynku lub budowli. Nie wyklucza to jednorazowego rozliczenia kosztów.
- Prowadzę hurtownię materiałów budowlanych. Z urzędem skarbowym rozliczam się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jednym z posiadanych przeze mnie środków trwałych jest utwardzony plac z płyt betonowych, na którym składowane są niektóre materiały. Plac jest już zniszczony. W związku z tym planuję położenie na nim kostki brukowej. Czy taki wydatek (kilkadziesiąt tysięcy zł) mogę zaliczyć jednorazowo do kosztów czy też zwiększy on wartość początkową placu, od której dokonywane są odpisy amortyzacyjne? – pyta czytelnik
Aby odpowiedzieć na pytanie czytelnika należy rozstrzygnąć, czy planowane prace mają charakter remontu, czy też ulepszenia. W tym drugim przypadku wydatki nie mogą być bowiem zaliczone bezpośrednio do kosztów. Wynika to z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych. Wydatki te zaliczane są do kosztów w postaci odpisów amortyzacyjnych lub w momencie sprzedaży środka trwałego.
Z art. 22g ust. 17 ustawy o PIT wynika, że jeśli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta