Architektoniczny projekt wnętrza to także jest utwór
PRAWO AUTORSKIE | W trakcie projektowania pomieszczenia mogą powstawać odrębne utwory, niezależne od projektu całego wnętrza. Mogą to być chociażby projekty mebli, nadruków na ścianach lub tkaninach czy też neonów.
Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, utworem jest każdy przedmiot działalności twórczej o indywidualnym charakterze, który został ustalony w jakiejkolwiek postaci, i to niezależnie od jego wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia.
Utworem może być też sam sposób dobrania i uporządkowania materiałów, nawet mających charakter nietwórczy. Przykładem takiego utworu jest chociażby teleadresowa baza danych, o ile oczywiście sposób zestawienia i doboru informacji zawartych w bazie, ma charakter twórczy. Nie ma przy tym znaczenia, że poszczególne elementy zawarte w takiej bazie danych nie noszą cech utworu i nie podlegają ochronie prawa autorskiego.
Na takiej samej zasadzie chroniony może być projekt zagospodarowania wnętrza, nawet jeżeli ogranicza się jedynie do wyboru gotowych, istniejących na rynku elementów – mebli, obrazów, bibelotów, i ich przestrzennego rozplanowania.
Oczywiście, projektowanie wnętrza nie musi ograniczać się tylko do tego. W trakcie projektowania wnętrza może wyniknąć potrzeba zmiany układu czy funkcji istniejących pomieszczeń. W zależności od zakresu i charakteru tych zmian, może okazać się, że stanowią one ingerencję w istniejący projekt architektoniczny. To z kolei może powodować obowiązek uzyskania stosownych zgód od autorów projektu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta