Wymienność wolnego nie wchodzi w grę
Pracodawca nie musi udzielić zwolnienia okolicznościowego w okresie, gdy podwładny korzysta z wypoczynku. Jeśli jednak konkretne zdarzenie wyprzedziło urlop, powinien zgodzić się na jego przesunięcie.
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracownika. Jego roczny wymiar to 20 dni – przy stażu krótszym niż 10 lat albo 26 dni – gdy zatrudniony przepracował co najmniej 10 lat. To jednak nie wszystkie dni wolne, na jakie może liczyć podwładny. W konkretnych okoliczności może skorzystać ze zwolnienia od pracy przysługującego w myśl § 15 rozporządzenia MPiPS z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281) >patrz ramka. Co ważne, pracownik zachowuje tu prawo do wynagrodzenia. Jeśli jednak nie skorzysta z przysługującego mu urlopu okolicznościowego, nie ma roszczenia o ekwiwalent z tego tytułu.
Urlop okolicznościowy w praktyce nie nastręcza większych problemów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zdarzenie będące podstawą do jego przyznania zbiega się z udzielonym wcześniej urlopem wypoczynkowym.
Plan to podstawa
Wątpliwości nie budzi z zasady taka kolizja w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta