Nocleg w kabinie z ryczałtem czy bez
NALEŻNOŚCI | Sąd Najwyższy nie reprezentuje jednolitego stanowiska dotyczącego noclegów w pojeździe i konieczności wypłaty z tego tytułu ryczałtu. Możliwe podejścia są trzy – płacimy zawsze, nie płacimy nigdy albo uzależniamy wypłatę od oceny warunków wypoczynku.
Odbywanie przez kierowców podróży służbowych nie budzi obecnie żadnych wątpliwości w związku ze zmianami, które wprowadzono 3 kwietnia 2010 r. do ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (DzU z 2012 r., poz. 1155 ze zm.; dalej ustawa). Od ponad 3 lat przedstawiciele tej grupy zawodowej odbywają delegacje za każdym razem, gdy na polecenie pracodawcy wykonują przewóz drogowy poza miejscowość, w której znajduje się siedziba, filia, przedstawicielstwo lub oddział pracodawcy (art. 2 pkt 7 ustawy).
Z tytułu wyjazdów kierowcy nabywają prawo do należności na pokrycie kosztów wykonania służbowych zadań. Stanowiący o tym art. 21a ustawy odwołuje się do zasad ustalania tych należności, określonych w art. 775 § 3–5 k.p. W praktyce oznacza to, że w przypadku nieuregulowania tych zasad w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub treści umów o pracę wiążących kierowców, znajdą do nich zastosowanie reguły obowiązujące pracowników sfery budżetowej.
Prawo do pieniędzy
Pracodawcy, którzy nie uregulowali zasad wypłacania kierowcom świadczeń z tytułu podróży służbowych, podlegają pod regulacje rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta