Matka zwróci nadpłatę zasiłku
ROZLICZENIA | Pracownica może korzystać z urlopu macierzyńskiego na długo przed porodem, ale dopiero po urodzeniu dziecka decyduje, jak długo z nim zostanie. Jeśli zamiast 80 proc. dostanie 100 proc. świadczenia, musi oddać nadwyżkę.
Izabela Nowacka
- Pracownica ma wyznaczony termin porodu na początek listopada br. Od 21 października przebywa już na urlopie macierzyńskim, o który poprosiła przed przewidywaną datą urodzenia. Wypłacamy zasiłki we własnym zakresie. Najbliższa wypłata pensji i świadczeń przypada na ostatni dzień października. W jakiej wysokości wypłacić pracownicy zasiłek? Czy ma to być 100 proc.? A co, jeśli po porodzie złoży od razu wniosek o urlop dodatkowy z rodzicielskim i będzie jej przysługiwał zasiłek 80-procentowy? Czy wtedy nadpłatę będzie można potrącić z zasiłku za następny okres? – pyta czytelniczka.
Tak.
Potwierdza to rów- nież ZUS w swoich wytycznych. Nadpłatę zasiłku odpowiadającą różnicy między zasiłkiem należnym a wypłaconym należy rozliczyć z zasiłku za następny miesiąc (listopad).
Od 60 do 100 procent
Zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego – zarówno podstawowego, jak i dodatkowego – wynosi 100 proc. podstawy wymiaru, a za czas urlopu rodzicielskiego – 60 proc. Jeżeli jednak w ciągu 14 dni po porodzie pracownica złoży pracodawcy pisemny wniosek o udzielenie jej od razu wszystkich tych trzech urlopów w pełnym wymiarze (w tym dodatkowego – 6 lub 8 tygodni, oraz rodzicielskiego – 26 tygodni), w następujących bezpośrednio po sobie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta