Wzorcowa umowa o roboty budowlane
Zasadne jest opracowanie uniwersalnego wzorca umowy, takiego jak np. w Niemczech – wskazuje prawnik.
W Urzędzie Zamówień Publicznych od ubiegłego roku trwają prace nad projektem wzorcowej umowy na roboty budowlane dotyczącej obiektów liniowych, tj. w szczególności dróg i linii kolejowych. Zgodnie z art. 154 pkt 10 ustawy – Prawo zamówień publicznych, do kompetencji prezesa Urzędu Zamówień Publicznych należy przygotowywanie i upowszechnianie przykładowych wzorów umów w sprawach zamówień publicznych, regulaminów oraz innych dokumentów stosowanych przy udzielaniu zamówień. Dyskutowany obecnie projekt wzorcowej umowy, liczący aktualnie 59 stron, zawiera szczegółowe i wyczerpujące uregulowania praw i obowiązków stron umowy o roboty budowlane.
Punktem wyjścia do prac nad projektem był wstępny projekt umowy wzorcowej opracowany w ramach seminarium zorganizowanego w ubiegłym roku przez Urząd Zamówień Publicznych. Projekt ten został rozesłany do zamawiających, przedsiębiorców i organizacji branżowych z prośbą o wyrażenie opinii. Większość nadesłanych uwag dotyczyła poruszanych od dawna zagadnień, w szczególności wyważenia rozkładu ryzyka prawnego i ekonomicznego (w tym waloryzacja wynagrodzenia) pomiędzy stronami związanych z realizacją inwestycji, jak również zabezpieczenie terminowego dokonywania płatności przez generalnego wykonawcę na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta