Fiskus ogranicza uprawnienia podatnikom PIT
Skoro wydatek na nabycie składnika majątku nie został de facto poniesiony, nie może pomniejszyć przychodu przy sprzedaży tego przedmiotu. To zdanie niektórych urzędów. Nie ma jednak podstaw prawnych, które by je uzasadniały.
W przypadku sprzedaży przez podatników PIT środków trwałych sfinansowanych dotacją organy podatkowe prezentują rozbieżne stanowiska. Niektóre z nich wydają się potwierdzać, że kosztem uzyskania przychodu z takiej sprzedaży będzie nieumorzona wartość początkowa w całości (niezależnie od faktu częściowego sfinansowania zakupu dotacją). Inne stoją jednak na stanowisku, że takim kosztem może być nieumorzona wartość początkowa wyłącznie w takiej części, w jakiej zakup tego środka trwałego został sfinansowany z własnych środków. Taka wykładnia niwelowałaby korzyści z obniżenia stawek amortyzacyjnych w związku ze sprzedażą środka trwałego.
Subwencje...
Zgodnie z art. 14 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o PIT, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących środkami trwałymi – ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Według art. 14 ust. 1 pkt 2 tej ustawy przychodami z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta