Renta po trzydziestce tylko dla osób z 5-letnim stażem
Niezdolność do pracy nie wystarczy, żeby ZUS przyznał prawo do świadczenia. Ważny jest staż ubezpieczeniowy w ostatnim 10-leciu oraz długość przerwy między ustaniem ostatniej działalności zarobkowej i utratą możliwości wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie.
Mam 48 lat. We wrześniu 2013 r. wystąpiłam z wnioskiem o przyznanie renty z racji niezdolności do pracy. Mam 19 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Od czerwca 2001 r. do złożenia wniosku nie pracowałam, pozostając na utrzymaniu męża. Lekarz orzecznik stwierdził częściową niezdolność do pracy, a datę jej powstania ustalił na sierpień 2012 r. Nie mam 5-letniego okresu składkowego i nieskładkowego w ostatnim 10-leciu przed złożeniem wniosku. Czy ZUS przyzna mi rentę? – pyta czytelnik.
Nie.
W tym przypadku niezdolność do pracy powinna powstać w ciągu 18 miesięcy od ustania ostatniego okresu składkowego lub nieskładkowego. Ponadto kobieta powinna mieć co najmniej 5 lat stażu w ostatnim 10-leciu.
Warunki nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm., dalej ustawa emerytalna). Przysługuje ona ubezpieczonemu, który spełnia łącznie takie warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany – stosowny do wieku, w którym powstała...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta