Niebezpieczna praca na wysokości
Przedsiębiorca, który nie dopełnia obowiązków wynikających z BHP i w ten sposób naraża pracownika na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, może trafić nawet na trzy lata do więzienia.
Z uwagi na wypadkowość na budowach wszystkie roboty budowlane są uznawane za prace szczególnie niebezpieczne. Taki sam charakter mają prace rozbiórkowe, remontowe i montażowe. Firmy, szczególnie te małe i średnie, w których do wypadków dochodzi najczęściej, powinny pamiętać o tym, że niesie to za sobą określone konsekwencje i obowiązki >patrz ramka.
Jakie ciążą obowiązki
Uczestnicy procesu budowlanego mają obowiązek współdziałać ze sobą w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w procesie przygotowania i realizacji budowy. Stosowanie niezbędnych środków ochrony indywidualnej obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie budowy. Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy na stanowiskach pracy sprawują odpowiednio kierownik robót oraz mistrz budowlany, stosownie do zakresu obowiązków. Prace lub działania maszyn i innych urządzeń technicznych powinny być organizowane w sposób nie narażający pracowników na niebezpieczeństwa i uciążliwości wynikające z prowadzonych robót, z jednoczesnym zastosowaniem szczególnych środków ostrożności. Teren prowadzenia takich robót powinien być wydzielony i wyraźnie oznakowany. W miejscach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta