Odpisy na fundusz niepełnosprawnych można znacznie obniżyć
Firma, która zatrudnia co najmniej 25 pracowników, ale nie ma wśród nich osób z niepełnosprawnością, dokonuje wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Im większy zakres działania, tym wyższe obciążenia z tego tytułu.
Dlatego pracodawcy szukają sposobów, aby obniżyć te opłaty. Choć jest kilka sposobów optymalizacji, to ich wdrożenie powinna poprzedzić kompleksowa analiza skutków takich rozwiązań dla całej firmy. Przedsiębiorca zastanawia się nad ich wpływem na inne obszary funkcjonowania i ocenia, czy ten sposób rzeczywiście przyniesie oszczędności.
Jakie wymogi
Podstawą dokonywania wpłat na PFRON jest art. 21 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm., dalej ustawa o rehabilitacji). Zgodnie z nim zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest co do zasady zobowiązany dokonywać miesięcznych wpłat na PFRON. Wysokość wpłaty stanowi iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby zatrudnianych pracowników odpowiadający różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zaangażowania niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym ich zatrudnieniem. Wpłat dokonuje się do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym pojawiły się okoliczności powodujące powstanie obowiązku wpłat, a pracodawcy muszą składać do PFRON odpowiednie deklaracje miesięczne i roczne.
Ustawa przewiduje kilka zwolnień z tego obowiązku, które mają jednak raczej marginalny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta