Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko miesiąc na decyzję o dyscyplinarce

07 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Renata Majewska

Wręczenie dyscyplinarki chronionemu pracownikowi po 7 miesiącach od zakończenia nielegalnego strajku, zwłaszcza gdy nie zdawał sobie sprawy z jego niezgodności z prawem, 
to gruba przesada.

Tak uznał Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2013 r. (I PK 216/12). Już nie raz SN wypowiadał się, że dopuszczalne jest nagłe karne rozstanie z podwładnym za udział w nielegalnym strajku, ale po zarzuceniu mu złej woli. Inaczej mówiąc – od początku musi on mieć świadomość sprzeczności protestu z przepisami, a mimo to uczestniczył w nim.

Przygotowania do protestu

Trzy pielęgniarki, zatrudnione na czas nieokreślony, należały do zakładowej organizacji związkowej (zoz) przy szpitalu klinicznym. Jedna była przewodniczącą zarządu związku, druga sekretarzem, a trzecia – członkiem jego władz. Wszystkie zostały wskazane w uchwale zarządu zoz jako podlegające szczególnej ochronie zgodnie z art. 32 ustawy o związkach zawodowych.

W styczniu 2008 r. zarząd związku zażądał od dyrektora szpitala podwyżek płac pielęgniarek. Wobec fiaska mediacji i rokowań (spisano protokół rozbieżności) zdecydował o referendum, aby poprzeć...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9684

Wydanie: 9684

Spis treści

Media planet

Zamów abonament