Ważne zmiany dla europejskiej gospodarki
Emilio Botín | Europejska unia bankowa jest kluczem do przywrócenia zaufania do sektora bankowego i ożywienia akcji kredytowej – pisze szef Banco Santander.
Pięć lat po upadku Lehman Brothers, który zapoczątkował ogólnoświatową recesję, jest oczywiste, że globalna gospodarka podnosi się z kolan. Można więc pokusić się o analizę przyszłości i rolę systemu finansowego.
Jest to dobry moment na weryfikację, czy międzynarodowy system finansowy wychodzi z kryzysu silniejszy, zdrowszy i zdolny do wspierania wzrostu gospodarczego oraz czy sektor bankowy może powrócić do realizacji swojej podstawowej roli: dostawcy kredytów dla gospodarki.
Nie tylko wskaźniki
Przez ostatnie pięć lat dokonaliśmy znacznych postępów. W chwili obecnej banki dysponują większymi, lepszej jakości kapitałami, a ich działalność charakteryzują wyższe, bardziej porównywalne i lepiej zdefiniowane wskaźniki finansowe. Do rozwiązania wciąż pozostaje dostosowanie metodologii obliczeń aktywów ważonych ryzykiem, co zapewni porównywalność wskaźników stosowanych przez banki z różnych krajów. Jest to kwestia ogromnie ważna, ponieważ wykryto istotne rozbieżności mogące utrudniać porównywanie wskaźników wypłacalności dla instytucji z różnych państw strefy euro na niekorzyść tych najbardziej ostrożnościowych.
Będziemy mogli uznać kryzys za ostatecznie przezwyciężony z chwilą, gdy ludzie będą mówić mniej o bankach,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta