Jeden wspólnik w dwóch osobach
Małżonkowie będą wspólnikiem zbiorowym, gdy udział w spółce przysługiwać będzie wspólnie im obojgu.
W rozumieniu kodeksu spółek handlowych pojęcie spółka jednoosobowa oznacza spółkę kapitałową, której wszystkie udziały albo akcje należą do jednego wspólnika albo akcjonariusza (art. 4 § 1 pkt 3 ksh). Jednoosobowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają szeregowi ograniczeń m.in. co do wymogu formy pisemnej oświadczeń woli składanych spółce przez jedynego wspólnika (art. 173 § 1 ksh), obowiązku zgłoszenia do rejestru informacji, że wspólnik jest jedynym wspólnikiem (art.166 § 2 ksh), ograniczenia prawa reprezentowania spółki w organizacji przez jedynego wspólnika jedynie do zgłoszenia spółki do sądu rejestrowego (art. 162 zd. 2 ksh), wymogu formy aktu notarialnego dla planu przekształcenia (art. 557 § 3 ksh). Ponadto spółka z o.o. ani spółka akcyjna nie mogą być zawiązane wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 151 § 2 i 301 § 1 ksh).
Mogą być współuprawnieni
Ze spółką jednoosobową możemy mieć do czynienia nie tylko, gdy wszystkie udziały należą do jednej i tej samej osoby. Ksh przewiduje konstrukcję osób współuprawnionych z udziału lub udziałów. Zgodnie z art. 184 ksh współuprawnieni z udziału lub udziałów wykonują swoje prawa w spółce przez wspólnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta