Praca w kilku krajach, składki w jednym
Polacy pracujący lub wykonujący działalność na własny rachunek równocześnie w kilku krajach Unii Europejskiej, mogą podlegać rodzimemu systemowi ubezpieczenia społecznego ze wszystkich tych tytułów.
Przepisy wspólnotowe koordynujące systemy zabezpieczenia społecznego państw członkowskich zachęcają Polaków do wykonywania różnej aktywności zawodowej równocześnie na terenie kilku państw Unii Europejskiej. Po spełnieniu kilku warunków mogą oni skorzystać z odprowadzania wszystkich składek do polskiego ZUS zgodnie z naszymi przepisami. Zasada ta dotyczy zarówno pracy na etat, prowadzenia działalności gospodarczej, jak i aktywności zawodowej na obu tych podstawach.
Migracja z etatem
Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 883/2004 z 29 kwietnia 2004 r. oraz 987/2009 z 16 września 2009 r. pracownik może podlegać pod polski system ubezpieczenia społecznego zarówno wtedy, gdy wykonuje obowiązki w kilku krajach na jednym angażu, jak i gdy jest zatrudniony na kilka etatów przez różnych pracodawców.
W pierwszym wypadku trzeba spełnić łącznie dwa warunki:
- miejscem zamieszkania pracownika jest Polska,
- wykonuje on znaczną część pracy w Polsce, przy czym przesłanka ta jest spełniona, gdy w Polsce pracuje przez co najmniej 25 proc. czasu bądź wynagrodzenie z etatu u nas stanowi co najmniej 25 proc. całości wynagrodzenia.
Przykład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta