Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw wartość początkowa, a potem podstawa opodatkowania

06 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Katarzyna Mitelsztedt
Paweł Banasik
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Paweł Banasik

Nawet jeśli zostaną zakończone prace inwestycyjne dotyczące budowli, ale wciąż nie wydano dla niej pozwolenia na użytkowanie i nie została ona z tego powodu wprowadzona do rejestru środków trwałych, to nie jest ona obciążona podatkiem od nieruchomości.

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 stycznia 2014 r. (I SA/Kr 1744/13).

Spółka realizowała inwestycję w postaci budowli. Inwestycję zakończyła w listopadzie, natomiast decyzje dotyczące pozwolenia na użytkowanie uprawomocniły się w następnym roku. Wówczas powstała też podstawa do amortyzacji budowli oraz umieszczenia jej w ewidencji środków trwałych. Dla powstania obowiązku podatkowego znaczenie ma fakt zakończenia budowy, a nie uzyskanie wszystkich pozwoleń. W konsekwencji spółka powinna była wykazać zakończoną inwestycję w złożonej deklaracji, ale na dzień 1 stycznia nie była w stanie, w świetle ustawy o CIT, określić wartości środka trwałego. W praktyce oznacza to, że podatek od nieruchomości płaciłaby od następnego roku. Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie rozstrzygają takiego problemu jednoznacznie. Rozwiązanie przewidziane w art. 4...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9757

Wydanie: 9757

Spis treści

Media planet

Zamów abonament