Rękopis za oceanem i w kraju
Klasyka | „Rękopis znaleziony w Saragossie" w Ameryce promuje autor „Wilka z Wall Street". Teatralna premiera w Opolu w sobotę.
Jacek Cieślak
Pod kuratelą Martina Scorsese 5 lutego w słynnym nowojorskim Lincoln Center rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych dwuletni program promocji oczyszczonych cyfrowo arcydzieł polskiego kina.
Reżyser „Wilka z Wall Street", który otrzymał aż pięć nominacji do Oskara, przypomni m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie" Jerzego Hasa z 1964 r., który od czasu rewolucji dzieci kwiatów cieszy się opinią kultowego, psychodelicznego filmu. Po obejrzeniu filmu z udziałem Beaty Tyszkiewicz, Zbigniewa Cybulskiego, Leona Niemczyka i Gustawa Holoubka – Jerry Garcia, słynny lider Grateful Dead, sfinansował wraz z Francisem Fordem Coppolą i Martinem Scorsese kopię wysokiej jakości, która trafiła do światowego obiegu. Teraz może liczyć na nową falę popularności.
– Przegląd zawiera wiele rewelacji i stanowi niezwykłą okazję, aby odkryć wielkość polskiego kina na dużym ekranie – twierdzi Martin Scorsese.
Głupota i hipokryzja
Tymczasem 8 lutego „Rękopis" będzie miał premierę w Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu. Reżyseruje Paweł Świątek. Jego wejście na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta