Tabliczka wysyłająca na spacer
Ustawowe uprawnienie osób niepełnosprawnych jest w sposób arbitralny ograniczane przez decyzje organów władzy publicznej działających bez żadnej podstawy prawnej – zwraca uwagę prawnik.
Osoba niepełnosprawna fizycznie, poruszając się w ruchu miejskim, natrafia na wiele przeszkód: architektonicznych, mentalnych, ale i prawnych. Chciałbym zająć się przykładem należącym do ostatniego z wymienionych rodzajów, mianowicie pojawiającymi się na niektórych ulicach, na przykład Krupniczej w Krakowie, tabliczek „Dotyczy także niepełnosprawnych" umieszczanych pod znakiem zakazu ruchu w obu kierunkach.
Opisany znak zwrócił moją uwagę, gdyż jako niepełnosprawny doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego miałem zajęcia w budynku położonym przy ulicy Krupniczej, a jego przestrzeganie zmusiło mnie do parkowania kilkaset metrów od tego miejsca i odbywania (o kulach) długich spacerów, które przyczyniły się do poprawy mojej formy fizycznej, zwłaszcza w porze jesienno-zimowej, za co jestem ogromnie wdzięczny administratorowi tej drogi. Spacery te skłoniły mnie także do prawniczej refleksji na temat takich tabliczek.
Wyłączony zakaz
Prawo o ruchu drogowym (tekst jednolity DzU z roku 2012, poz. 1137 z późn. zm.) przewiduje, że osoba niepełnosprawna o obniżonej sprawności ruchowej, kierująca pojazdem samochodowym oznaczonym kartą parkingową, może nie stosować się do niektórych znaków...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta