Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najważniejsze wyroki w 2013 roku w sprawach pracowniczych

06 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Bartłomiej Raczkowski Tomasz Rogala
Bartłomiej Raczkowski
autor zdjęcia: Dariusz Golik
źródło: Fotorzepa
Bartłomiej Raczkowski
Tomasz Rogala
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Rogala
źródło: Rzeczpospolita

WOKANDA | Pracodawcom coraz łatwiej rozstrzygać wątpliwości prawne i stosować przepisy w praktyce. Pomagają im w tym orzeczenia Sądu Najwyższego. Przedstawiamy te najbardziej doniosłe, wydane w ostatnich 12 miesiącach.

Część z tych orzeczeń dotyczy zagadnień, którymi Sąd Najwyższy zajmuje się od lat. Chodzi np. o kryteria dyskryminacji w zatrudnieniu lub sytuacje, w których dochodzi do przejścia zakładu pracy. Stanowią one ostatni głos w nieustannie toczącej się dyskusji i pozwalają poznać aktualne poglądy SN w sprawach, które przez lata były oceniane różnie i doprowadziły do powstania bardzo bogatego dorobku orzecznictwa i doktryny.

Inne wyroki odnoszą się do problemów, których rozstrzygnięcia dotąd brakowało. Przykładem jest orzeczenie o zasadach udzielania dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę – sprawy o fundamentalnym znaczeniu dla firm korzystających z pracy zmianowej we wszystkie dni tygodnia.

Kolejne orzeczenia to przypadku nowego spojrzenia na kwestie, które nie budziły szczególnych wątpliwości. Dowodem jest wyrok, w którym SN zajmuje zaskakująco rygorystyczne stanowisko wobec instytucji zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Takie orzeczenia przestrzegają przed bezrefleksyjnym opieraniem się na utrwalonych schematach i pokazują, że w prawie nic nie jest niezmienne i pewne.

Każde z wybranych przez nas orzeczeń ma istotne znaczenie praktyczne. Z pewnością ich znajomość przyda się pracodawcom przy rozwiązywaniu wielu bieżących problemów.

Kryteria dyskryminacji związane z osobą pracownika to otwarta lista...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9757

Wydanie: 9757

Spis treści

Media planet

Zamów abonament